İnsanlarımız, Hayvanlarımız ve Ormanlarımız…

İnsanlarımız, Hayvanlarımız ve Ormanlarımız…

Günlerdir ülkemizin çeşitli şehirlerinden yangın haberi alıyoruz. Ne yazık ki dört insanımızı kaybettik… Ancak kaybımız çok daha fazla. Ciğerlerimiz, yüzbinlerce ağacımız yandı, ormanları evi bilen hayvan dostlarımızın çığlıklarını kimse duymadı… Yangın köylere kadar ilerlediğinde alevlerin ortasında kalan ineklerin görüntülerini gördünüz mü? Bizler bakmaya, çığlıklarını duymaya tahammül bile edemezken onlar cehennemi yaşadılar.
Yangınlar henüz kontrol altına alınabilmiş değil. Çok üzgünüm…
Kayıplarımızı geri getirmek ne yazık ki mümkün değil fakat kayıp vermemek için önlemler almak mümkün.

Belki Kurban Bayramı tatilinde milli parkları, piknik alanlarını görmüşsünüzdür. Üç adım ötede çöp konteyneri olmasına rağmen poşet, ambalaj ve cam atıkları yerlerdeydi… Yangınlar için sabotaj ihtimali değerlendiriliyor, mümkün ama bundan önceki deneyimler unutulmamalı, insanlarımızın da eğitimsiz ve dikkatsiz olduğu gerçeği kabul edilmelidir. Mevcut yasal düzenlemeler ve yangınla mücadele ekipmanlarımız da ne yazık ki yeterli seviyede değil… Bu konuda çok daha kapsamlı ve kararlı aksiyonlar alınmalıdır.
Hiçbir şey sonsuz değil…
29 Temmuz Dünya Limit Aşımı Günü olarak ilan edildi. Yani bizler 2021 yılında kullanmamız gereken doğal kaynakların hepsini ilk 7 ayda tüketmiş olduk ve bugün itibariyle de 2022 kaynaklarından ödünç almaktayız. Artan karbon salınımımız, israf ettiğimiz gıdalar ve kaybedilen ormanlık alanlarla aksini düşünmek pek de mümkün değil. İşin en acı tarafı bu süreyi uzatmak elimizdeyken biz tüketmeye, yok etmeye devam ediyoruz.
Küresel Ayak İzi Ağı (Global Footprint Network) verilerine göre; yaklaşık 350 milyon hektarlık orman alan tekrar ağaçlandırılırsa yalnızca 8 gün kazanabiliriz. Şuan geleceğimizi kaybediyoruz…
TEMA başta olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşları yangında zarar gören bölgelerin yeniden ağaçlandırılması için kampanyalar başlattı. Kaybetmekten daha kötü olan şey vazgeçmektir. Lütfen ağaçlandırma çalışmalarına destek olarak ormanlarımıza ve canlı çeşitliliğimize sahip çıkalım, doğal kaynaklarımızı bilinçli kullanalım. Çünkü geleceğe bırakabileceğimiz tek mirasımız onlar.
Umarım ülkemizin çeşitli yerlerinde eş zamanlı olarak çıkan, çıkarılan! yangınlar bir an önce kontrol altına alınır.
Yangınla mücadele eden tüm ekiplere ve yaralanan, mahsur kalan dostlarımızı kurtaran gönüllülere çok teşekkürler.
İnsanlarını, hayvanlarını ve ormanlarını kaybeden ülkemizin başı sağ olsun…


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=340

Başyazar, Gündem