Hayvanların Masumiyet Karinesi

Hayvanların Masumiyet Karinesi

“Suçu ispatlanana kadar herkes masumdur” cümlesini duymuşsunuzdur. Anayasamızın 38. Maddesinde de “Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz.” şeklinde ifade edilen suçsuzluk ilkesi temel bir haktır.
Gaziantep’te küçük bir kız çocuğunun “sahipli” bir köpeğin saldırısına uğramasının ardından, resmi makamlarımızın bazı üzücü söylemleri sokaktaki “sahipsiz” dostlarımız için tehlike yaratmaya başladı. Basın-yayın organları da hayvan karşıtı yayınları ile durumu daha da kötüleştirmekte… Bu konuda hepimiz üzgünüz, peki neyi gözden kaçırıyoruz? Sahipsiz dostlarımızın suçu neydi?
Daha birkaç ay önce, 9 Temmuz 2021 tarihinde 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklikler yapıldı. Bu ihtiyacın çıkış noktası mevcut kanunun hayvan koruma noktasında yetersiz kalması ve ülke çapında çok fazla ihlalin yaşanmasıydı. Yapılan değişiklikler ne yazık ki TBMM’de bu konu için kurulan Araştırma Komisyonu’nun sunduğu rapordaki güvenceyi sağlayamadı ve Sivil Toplum Kuruluşlarının taleplerini karşılayamadı. Bizler hayvan hakkı ihlallerine hapis cezası ve yerel yönetimler için daha fazla denetim beklerken aylar sonra karşılaştığımız tablo endişe verici. Çünkü kanunun ilgili maddelerinde belediyelerin görevleri açıkça belirtilmesine rağmen yasa dışı hayvan toplamasına yapılan çağrı, bu işi gizli saklı yapmaya çalışan bazı belediyelerde açıkça karşılık buldu.
Süreçte çok fazla ihlal yaşanabileceği endişesiyle, üyesi olduğum ÜNİHAK Üniversiteler Arası Hayvanları Koruma Topluluğu, İstanbul Barosu ve hayvan hakkı savunucuları ile bir araya gelerek bir ihbar hattı oluşturdu. Benim de çağrı karşıladığım bu hatta yüzlerce ihbar geldi. Bu noktada amacımız ihbarın teyidini sağlayıp konunun uzmanı olan hukukçulardan destek sağlayabilmekti. Bazı ihbarlar çarpıtılmış bilgiler, eski görsellerden oluşurken bazıları da gerçekten ihlal niteliği taşımaktaydı.
Geçen iki haftalık süreçte ülkemizin dört bir yanında, sokaklarımızda yaşayan, mahallelerimizin sakini dediğimiz dostlarımız yasalara aykırı olarak toplanarak bakımevlerine götürüldü. Bakımevi olmayan, kapasitesi bulunmayan şehirlerimizde hayvanlar bilinmeze atıldılar. Yasaklı ırk olarak nitelendirilen hayvanların sahipleri maddi imkansızlıklar sebebiyle kısırlaştıramadığı hayvanlarını sokaklara saldı, bakımevlerine teslim etti. Bu kaos ortamından cesaret alan bazı bireyler ceza almayacağını bilmenin rahatlığıyla sokaklarda katliama başladılar…
Çanakkalede bir köpek canlı canlı yakılarak öldürüldü! Ülkenin birçok yerinden zehirleme haberleri geliyor… Geçtiğimiz gün ise sokağımda yaşayan, hiç kimseye bir zararı olmayan hatta gözleri bile doğru düzgün görmeyen güzel çocuğumuz Karabaş’ı zehirlediler! Tüm çabalarımıza rağmen onu kurtaramadık, kendi ellerimizle toprağa verdik…
İnsanlardaki bu bencilliğin, vicdansızlığın sebebi nedir? Bizler yalnızca hayvan odaklı değil, her zaman çözüm odaklı olmaya çalışarak, hayvanları seven insanlar kadar onlardan korkanları, sevmeyenleri de dinleyip, saygı duymaya, çözüm bulmaya özen gösteriyoruz. Peki bazı insanlar neden bunu başaramıyor da dünya sadece kendi etrafında dönüyormuş gibi davranıyor, özgürlüğünün sınırlarını aşarak ona karşı koyamayacak bir canlı üzerinde tahakküm kurma, onun yaşam hakkını gasp etme cüretinde bulunabiliyor?
Akıl ve vicdan yoksunu kişiler ne yazık ki her yerde… Bir hayvanı gözünü kırpmadan öldürebilen insan dışı canlıların çıkarlarına ters düştüğünüzde sizlere neler yapabileceklerinin farkında mısınız?
1910 yılında yaşanan Hayırsız Ada Katliamını her yıl utançla anıyoruz. Artık ne saltanat devrindeyiz ne de sokaktaki dostlarımız sahipsiz. Hukuk devletinde yaşayan, merhametiyle övünen toplumumuzun dört ayaklı sakinlerine sahip çıkması gerekiyor. Onların yaşam alanını tahrip edip yaşayacak bir doğa bırakmayan bizleriz ve bunu onlara borçluyuz.
Umarım ülkemizin ilgili makamları konuyu hassasiyetle ele alarak bu sefer sokaktaki hayvan dostlarımızın mağduriyetine bir çözüm bulur.
Sevgili Karabaş ve canilerden koruyamadığımız tüm dostlarımız; lütfen bizi affedin…


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=342

Başyazar, Gündem