Ülkemizin Yatırım ve Gayrimenkul Sorunsalı

Ülkemizin Yatırım ve Gayrimenkul Sorunsalı

Her birimizin ortak gündemi şüphesiz hayat pahalılığıdır. Bu sorundan kaynaklanan yatırım güçlüğü de insanlarımızı son dönemde epey yıpratmakta. Konut krizi giderek derinleşirken bir yandan da çözümler üretimek zorunda.

İnşaat maliyetlerindeki yüksek artış: Türkiye İstatistik Kurumu’nun bugün açıkladığı verilere göre inşaat maliyet endeksi yıllık yüzde 90,27, aylık yüzde 5,73 arttı. Uzmanlara göre bu yükseliş, yıllık ortalama 800 bin adet civarı olması gereken konut arzına da darbe vurdu.

Maliyetlerdeki büyük artış nedeniyle konut üretimi yavaşladı.

Artan konut kredisi faizleri (10 yıl geri ödemeli 1 milyon TL kredinin geri ödemesi 2,7 ila 2,9 milyon TL arasında değişiyor) nedeniyle ev satın almak neredeyse hayal olunca, kiralık konutlara talep arttı.

Kentsel dönüşüm, yabancılar ve mültecilerden gelen talepler, 250 bin dolarlık gayrimenkul karşılığı vatandaşlık  verilmesi gibi nedenler de fiyatlar üzerinde etkili oluyor.

Resmi rakamlara göre dahi yüzde 60’ı geçen enflasyon ve hayat pahalılığı…

Geçtiğimiz günlerde komedyen Kaan Sekban şunları yazmıştı: “Şu ev Miami’de, 170 m2, 3 odalı, 3 banyolu, bahçeli, merkezi sayılabilecek konumda ve fiyatı 400 bin dolar. Geçen yaz ki kurla 2.5 milyon lira. Mevcut kura göre yaklaşık 6 milyon TL. Bugün 6 milyona Ümraniye’de 2+1, 3+1 bir daire anca alabilirsiniz. Kura rağmen Miami Ümraniye’den daha ucuz.”

Tüm bu istatistikler ve gerçeklerin ardından, yatırım yapmanın giderek bıçak sırtı bir hal aldığı ve koşulların güçleştiği ülkemizde, insanlarımızın yatırım yapmadan önce epey ince eleyip sık dokumaları gerekiyor.

Zira bu süreçten istifade etmek isteyen birçok emlak ve yatırım simsarları da haliyle etrafta kol gezmeye başladı.

Dolayısıyla kişiye özel ihtiyaçların ve beklentilerin en doğru şekilde saptanabilmesi için doğru ve güvenilir danışman firmalardan destek alınması elzemdir.

Gelelim yatırım ve gayrimenkul konusunda inovatif çözümler sunan, bu muğlak ortamda sizlere güvenilir bir liman olabilecek bir firmaya… Bugün sizlere biraz, ilerleyen süreçte yatırım ve gayrimenkul konusunda ismini sıkça duyacağınız Port Of Safety’den bahsedeyim

İsmi ile tamamen müsemma bir firma olan Port Of Safety, bir Alman yatırım ve gayrimenkul firması olmakla birlikte, sahibi Muhammed Ali Kara adında bir Türk.

Kar maksimizasyonunu değil, müşterilerine sunacağı güven ve kaliteyi hedef alarak ilerleyen Port Of Safety, ülkemizin yatırım ve gayrimenkul konusunda epey bulanık ve öngörülemez bu ortamında, danışanlarına güvenilir bir liman olma hedefiyle gemisini birçok ülkeye taşıma hedefiyle, Haziran ayı itibariyle Türkiye’ye de giriş yapıyor…

Aşıyı bulan da Almanya’dan bir Türktü ve virüsün etkilerinin azaltılmasında dünya için önemli bir rol oynamıştı. Umarız gene Almanya’dan bir Türk olan Muhammed Ali Kara, ülkemiz ve dünyamız için aşılması gereken sorunlardan biri olan konut krizinde insanlar için güvenilir bir liman olacak olan Port Of Safety ile büyük bir katma değer yaratır.

Kendisi ile bir vatandaşı olarak gurur duyuyor ve firmasının ilerleyen süreçteki hamlelerinin takipçisi olarak okurlarıma duyuracağımın müjdesini veriyorum.

SELÇUK YAVUZ – GÜNCEL ANALİZ


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=728

, , , , , , , ,
Genel