Farklılıklar Zenginliktir

Farklılıklar Zenginliktir

Düşünceler, fikirler, yaşam tarzları, inançlar ve birçok konuda her insan ayrı bir fıtrat, ayrı bir dünya. 

Farklılıklar zenginliktir. 

Önemli olan husus tüm farklılıklar içerisinde iyilik, sevgi, yaşanılabilir bir dünya adına ortak paydalarda buluşulması olmazsa olmazdır. 

Nasıl yaşarsak yaşayalım, hangi fikir dünyasında yer alırsak yer alalım temel noktalarda ve tüm olması gereken durumlarda ortak kararlar alıp paydalarımızı insanlık adına eşdeğer kılmalıyız. 

Tarihten bugüne yaşanmış tüm başarılı hikayelerde ortak paydalarda buluşanlar muvaffak olmuşlardır. 

Bazen elde edilen sonuçlar kısa vadede kazanım gibi gözükmese de, uzun vadede ne kadar kalıcı ve sağlıklı sonuçlar doğurduğuna çokça örneklerle şahit olmuşuzdur. 

Hırslarımızı ve egolarımızı bir kenara bırakıp çalışma ağındaki kişilerle ortak kararlar almamız, gelecek nesillerimize de büyük örnek teşkil edip minimum hatalarla başarıya ve daha ilerilere yürümelerine vesile olmaktadır. 

Şahsi menfaatler ön planda tutulup hiç kimsenin kanaati Fikri düşüncesi öneme alınmasa alınmazsa tehlikelere tahmin edilemez boyutlara yol açar tamiri ve tedavisi de mümkün olmayabilir. 

İnsanlığın kaderinin bir tek insanın iki dudağı arasına bırakılması, beraber hareket edilmemesi ortak paydalarda buluşulmaması, geçmiş tarihimizden de verebileceğimiz örnekler gibi asırlar süren karanlık girdaplara girilmesi demektir. 

Çoğu kez en ufak kayba dahi tahammülü, sabrı olmayan insanoğlunun; salim düşüncelerle ve geleceğe dair tüm sorumluluklar çerçevesinde hareket etmesi, her pozitif adımla kazanıma dönüştüreceklerini kayba terk etmemesi gerekir. 

Akıl akıldan üstündür atasözü çok veciz bir sözdür. 

Bazen girift ve kritik durumlarda o konunun uzmanı olan kişinin tıkandığı ama aynı alandaki belki talebesi pozisyonundaki kişi veya kişilerin kanaatleri, fikirleri küçük veya büyük yanlışlara girilmesini önlemekte ve kazanımlara ulaştırmaktadır. 

Herhangi yapıda, sistemde herkes aynı yeteneğe ve kabiliyete haiz olamaz. Ancak ve ancak ortak paydalar tüm ortakları ortak kazanımlara ulaştırır. 

Ortak paydalar dünya coğrafyasındaki tüm ülkelerde iktidarları dahi belirler; gücü güçsüz kılar, güçsüzü iktidar bile yapar. Bunun en etken unsuru ortak payda hareketidir. 

Ortak paydalar, ortak başarılar ve ortak kazanımlar demektir. 

ÖMER FARUK BAŞARAN – GÜNCEL ANALİZ BAŞYAZARI 


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=730

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Başyazar