Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerde gözler İstanbul’a çevrildi

Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerde gözler İstanbul’a çevrildi

İki ülke arasındaki görüşmelerin yüz yüze yapılması bekleniyor. Reuters’a konuşan bir Türk yetkili görüşmelerin bugün başlayabileceğini söylese de Kremlin Sözcüsü Peskov, görüşmelerin yarın başlayabileceğini söyledi.

Kremlin, İstanbul’da yapılacak bir sonraki Rusya-Ukrayna müzakerelerinin yarın başlayabileceğini ve şu ana kadarki müzakerelerde az ilerleme kaydedilmesine rağmen görüşmelerin yüz yüze yapılmasının önemli olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, barış görüşmelerinin bir sonraki turu için Rus ve Ukraynalı tarafların İstanbul’da ağırlanması konusunda mutabık kalmışlardı.

Bir Türk yetkili görüşmelerin bugün başlayabileceğini açıklamış olsa da, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, müzakerecilerin Türkiye’ye bugün varacakları için bunun olası olmadığını söyledi.

Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada, Putin ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski arasında doğrudan bir görüşmenin şu aşamada gündemde olmadığını ifade etti.

Peskov, heyetler arası görüşmelerde şu ana kadar somut ilerleme sağlamadığını da söyledi.

LAVROV’DAN İSTANBUL AÇIKLAMASI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, müzakerelerin bugün-yarın gerçekleştirileceğini söyleyerek, “Başarılı sonuçlanmasını umuyoruz” dedi.


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=550

,
Dünya, Türkiye