Muhammed Ali Kara: ‘Port Of Safety’, Yükselen Bir Değer!

Muhammed Ali Kara: ‘Port Of Safety’, Yükselen Bir Değer!

Son yıllarda önemli bir çıkış yakalayan ve yatırım – gayrimenkul sektöründe marka olmaya namzet bir Alman firması olan ‘Port Of Safety’nin kurucusu ve sahibi bir Türk…  

Muhammed Ali Kara, genç yaşına rağmen iş dünyasında, Alman yatırım ve gayrimenkul devi şirketlerin arasından sıyrılarak dikkatleri üzerine toplamaya başladı. 

Kıta Avrupası’ndaki başarısını kendi ülkesine taşıyarak Doğu’da da faaliyet göstermek isteyen ‘Port Of Safety’ gayrimenkul ve yatırım şirketi sahibi Muhammed Ali Kara ile Güncel Analiz okurlarına özel bir röportaj gerçekleştirdik. 

Muhammed bey merhabalar. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz? 

-Merhabalar, ben Muhammed Ali Kara, 1990 yılı Dortmund doğumluyum. Almanya’da doğup büyümüş bir Türk’üm. Erken yaşlarda kanıma giren girişimcilik ruhumla ilk atılımımı 2011’de sigortacılık sektöründe yaparak başladım. Genç yaşlarda gösterdiğim girişimcilik ve cesaretim sayesinde, piyasanın en çok konuşulan ajansını kurma şansına eriştim. İş hayatımla birlikte ne mutlu ki Üniversite eğitimimi de devam ettirebildim. Ekonomi, İşletme ve Yönetim Bilimleri ana dal olmakla birlikte, liderlik, yatırım danışmanlığı, finansal analiz gibi yan dallarda uzmanlaşarak sürdürdüğüm eğitim hayatımı 2018’de sonlandırdım.

Dopdolu bir eğitim hayatından geçmişsiniz. Bu donanımla kurduğunuz Port Of Safety’den bahsedebilir misiniz? Kurmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz? İsmi nereden geliyor? Kuruluş süreci ile ilgili biraz bilgi verir misiniz? 

-Port of Safety’i, pandemi döneminin hemen arefesinde, Ocak 2020 yalında kurdum. Finans dünyası çok karışık olduğundan bu alemi fırtınalı bir okyanusa benzetiyorum ve bu alemde kaybolanlara güvenebilecekleri bir şirket kurmak istedim. İsmin kaynağı da tam buradan geliyor. İnsanlara güvenle yanaşabilecekleri bir liman kazandırmak istedim…  Ne talih ki, pandemi döneminin o sert dönemecine girmiş yeni bir şirket olmamıza karşın, bu fırtınalı okyanusta gemimizi batırmadan daha da güçlenerek güvenli bir şekilde yolculuğumuza devam etmekteyiz.

Süreç içerisinde kendimizi sigorta, kredi danışmanlığı, emlakçılıktan ve genel olarak finans hizmetlerinden arındırarak tüm yönlerimizi küresel anlamda geliştirdik. Kendimizi Global odaklı gayrimenkul ve yatırım alanında, ülke içinde ve dışında danışmanlık ve profesyonel destek vermeye adadık. Biz, insanlara bir şey pazarlamayı değil, onlara çözüm ortağı olmayı hedef koyduk. 

Port Of Safety firmasının faaliyetlerinizden ana hatlarıyla bahseder misiniz? 

  • Katma değer yaratacak potansiyeldeki yatırıma uygun tüm varlıkları, yurt içi ve yurt dışında pazarlayarak danışanlarımıza ve müşterilerimize lokal ve global ölçekte çözümler sunuyoruz. İş birliği içerisinde yürüttüğümüz tüm süreci yönetebiliyor ve yönlendirebiliyoruz. 
  • Küresel çapta geniş ağımızı en doğru şekilde aktive ederek satıcıyı ve alıcıyı en hızlı şekilde bir araya getiriyoruz.
  • Yalnızca satış işlemleri değil, sonrasında gayrimenkullerin inşaatı ile ilgili tadilat, modernize hizmeti, restorasyon gibi tüm alanlarda danışmanlık hizmeti sunabiliyor ve ortak menfaatler doğrultusunda çözüm ortaklığımızı sürdürerek anahtar teslim proje yönetimi hizmeti veriyoruz. 
  • Almanya ve Türkiye başta olmak üzere, Dünya’nın pek çok lokasyonundan partnerlerimiz sayesinde hukuk, noter, banka, mali müşavir ve Almanya’da Oturum hizmetleri verebiliyoruz. 
  • Almanya’da firmamızı özel kılan yönlerimizden olan çözüm odaklı çalışmamız ve tek kalem üzerinden işlerin sonuçlandırılması noktasından hareketle, danışanlarımızın yorulmayacağı şekilde en efektif ve hızlı şekilde tüm operasyonları yönetebiliyoruz.

Almanya’daki yatırım ve gayrimenkul piyasasının rolünü, Dünya’daki sektör içerisinde nasıl görüyorsunuz? 

-Almanya, dünya çapında güvenilir bir üne sahip olduğu için burada yapılacak yatırımlar emin ellerdedir. Diğer Avrupa ülkelerindeki büyük şehirlere nazaran Almanya’da Berlin, Frankfurt, Hamburg, München, Stuttgart gibi şehirlerde kârlı yatırımlar, uygun fiyatlara alınabiliyor.  Bu durum da Dünya’daki tüm yatırımcılar için cazip fırsatlar sunuyor.

Port Of Safety’nin Türkiye’ye açılmasındaki esas sebep nedir?   

-Öncelikle özümüze olan sevdamız ve bizi Türkiye’ye bağlayan manevi değerlerimiz diyebilirim. Duygusal yönünün yanı sıra Reel piyasada da Türkiye’yi tercih etmemizin sebepleri var.  Şu an yaşanan kriz döneminde dahi Türkiye, tüm yatırımcılar için bulunmaz fırsatlar sunabiliyor.

Türkiye şu sıralar ekonomik problemler yaşıyor ve fakat aynı zamanda müthiş kazanımlar da sunuyor. ‘En iyi yatırımlar, kriz dönemlerinde yapılır’ düşüncemizle Orta Asya’daki ve Avrupa’daki yatırımcılara bu fırsatları göstermek istiyoruz.  Bu kazanımların hem Türkiye’nin iç piyasasına, hem de müşterilerimize birçok yönden fayda sağlayacağına eminiz.

Kısacası hem duygusal hem de reel anlamda birçok açıdan bize uygun olduğundan, Türkiye’ye açılmaya karar verdik diyebilirim.

  

Türkiye’deki Yatırım ve Gayrimenkul sektörüne ne kadar hakimsiniz? Hakimseniz Türkiye ile Almanya’yı sektör özelinde kıyaslayabilir misiniz? 

-Almanya’da doğup büyüyen ve Alman disiplini ve iş mantalitesine sahip olan bir Türk vatandaşı olarak bu dönemi tabiri caiz ise bir flört dönemi olarak değerlendiriyorum. Türkiye’deki ortağımız ve Genel Koordinatörümüz Metehan bey’in şirketimize sunduğu katma değer sayesinde, Türkiye piyasasına hakim olup hem makro anlamda hem de sektörel bazda ülkemize değer katacağımızı düşünüyorum. 

Türkiye’deki sürecinizden biraz söz eder misiniz? Buradaki faaliyetlerinize ne zaman start vereceksiniz? Marketing sürecine başlandı mı? Türkiye’den çözüm ortaklarınız olacak mı? Türkiye ofisiniz nerede ve ne zaman kurulacak? 

Bu konu ile ilgili hem Almanya’daki hem de Türkiye’deki ekibimiz fizibilite çalışmalarını tamamlamak üzereler. İstanbul’da hali hazırda geçici olarak işlerimizi yürüttüğümüz bir ofisimiz var. Marketing sürecine ise başlandı ve daha da hız kazanacak. Bununla birlikte süreçle birlikte yeni bir ofis daha açacağız. Çalışmalarına başlandı. Sağlam adımlarla hem kendimizi hem de müşterilerimizin çıkarlarını düşünerek ilerliyoruz.

Port Of Safety, Türkiye’deki müşterilerine ve yatırımcılara ne vaat ediyor? Sizi tercih etmeleri onlara ne kazanımlar sağlıyor? 

-Üzülerek söylemek gerekir ki bu sektörde kendini profesyonel danışman veya buna benzer unvanlar ile tanıtan ve bu yüzden Türk yatırımcıları ne yazık ki çok fazla maddi zarara uğratan şahıslar bulunmakta. Büyük veya küçük yatırımcı olmakla birlikte Türk insanı olarak, genel vaatlere değil kişiye özel hazırlanacak yatırım çözümlerine ikna olmalılar. 

Bizler de ‘Port Of Safety’ olarak kişiye özel sunduğumuz yatırımlarla, onların en çok kazanım edineceği fırsatlar sağlıyoruz. Sunduğu bu cazip fırsatlarla, ‘Port Of Safety’ yükselen bir değer! 

İlerleyen yıllarda başka ülkelerde de ağınızı genişletmeyi tasarlıyor musunuz? Port of Safety ile ilgili hayallerinizden ve varmak istediğiniz hedeflerden biraz bahseder misiniz? 

-Kurmuş olduğum network sayesinde dünyanın her yerinde hizmet verebilmekteyiz. Bunun dışında Franchise ve Masterfranchise verebiliyoruz. Bundan ötürü Almanya merkezimiz olmakla birlikte, ilk şubemiz Türkiye’den sonra bir de Dubai’de ofis açmayı düşünüyoruz. 

Port Of Safety’ markası olarak, Türkiye’deki yatırımcı ve müşteri adaylarınıza buradan ne söylemek istersiniz? 

-Biz danışmanlık hizmeti verdiğimiz müşterilerimizi dostumuz olarak görüp, bizden aldıkları hizmetten her yerde bahsedecek kadar memnun ayrılarak, bizi başkalarına refere ederek yeni dostlar kazandırmalarını istiyoruz.  

Biz kar maksimizasyonu ekseninde değil, şirketimizin itibarı ve müşterilerimizin çıkarlarını ortak bir paydada buluşturarak güçlü bir profil çizme uğraşındayız.

Her türlü ticari kazanımın önünde gördüğümüz bu itibar anlayışımızla ismimize yaraşır bir firma olarak güvenli bir liman olmak niyetindeyiz. Bu niyetle bizlerle yolculuğa çıkmak isteyen ve güvenli bir yolculuk yapmak isteyen tüm paydaşlarımızı bekliyoruz…

Bu keyifli röportaj için size çok teşekkür ediyor ve uzun soluklu bir başarı temenni ediyoruz

-Ben teşekkür ediyorum. Saygılar. 


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=553

Genel