Öğretmenlere seyyanen 6.500 TL ek ödeme!

Öğretmenlere seyyanen 6.500 TL ek ödeme!

TÜİK’in enflasyon oranları yıllık yüzde 84 bandında iken memur ve emeklilere 2023 yılı için önce yüzde 25, hemen sonrasında bu rakam düzeltilerek yüzde 30 maaş zammı verildi. Bu, enflasyon oranları ile karşılaştırılınca tepkilere neden oldu ve özellikle öğretmenlere seyyanen ek ödeme yapılması gündeme getirildi.

Öğretmenlere seyyanen 6.500 TL ek ödeme verilmesini TBMM gündemine getiren Manisa Milletvekili Özgür Özel, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu;

Ağır bir gündemimiz var. Bu ağır gündem konularına geçmeden önce hepimizin aslında üzerinde ortaklaşabileceği bir talep var Parlamentodan, bunu dile getirmeyi bir borç biliyorum.

Organize Sanayi Bölgesi Eğitim Kurumları Derneği bir talep iletiyor. Bu bölgelerde açılan okulların, ülkenin kalkınmışlığı ve mesleki okullaşmanın artması konusundaki katkıları hepimizin malumu. Bu kurumlara devlet bir destek veriyor. Bu kurumlar nasıl öğrenci yetiştiriyor dersek, benim çok beğendiğim bir tanımlamayla, hani hep “ara eleman” diyoruz ya, bu kurumlar aranan eleman yetiştiriyor; sanayinin ihtiyaç duyduğu, aradığı elemanı sanayiyle birlikte yetiştiriyorlar. Buna devlet desteği var, olması doğal ve doğru ancak 2012 yılında devlet desteğinin asgari ücrete oranı 6,42’yken bu yıl 1,11’e düşmüş yani 6 kat gerilemiş.

Diyorlar ki bu konuda: “Şubat, haziran ödenekleri için seyyanen 6.500 liralık bir ek ödeme olursa ancak öğretmenlerin maaşları ödenebilir, bu okullar gerçekten o aranan elemanları yetiştirme noktasındaki gayretlerini sürdürüp başarılarını devam ettirebilirler.” Bu konuyu tüm grupların bilgisine sunuyorum. Tahmin ediyorum, bu başvuru tüm gruplara ulaştı ya da ulaşacaktır mutlaka.


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=2769

Genel