NEREDEN BAKTIĞIN ÖNEMLİ

NEREDEN BAKTIĞIN ÖNEMLİ

Bu husus, büyük oranda (istisnalar kaideyi bozmaz) başlı başına bir hastalıktır aslında.

Alınan tüm aksiyonlarda bakış açısı temiz ve ön yargısız olmalı. Çünkü bu, sonucu bir anlamda önceden belirlemiş olacağından reel bir veri olmamış olur.

Diyalogların, ilişkilerin, çalışma ağlarının genelinde günümüz dünyasında hep önyargı ve karar vardır. Bu durumun olumlu hali yok denecek kadar azdır, genel çoğunluk negatif başlangıçlıdır.

Değerler ve düşünceler negatif anlamda dejenere olduğunda gözlemler bu yöne evrilmekte, mevcutta olan olumlulukların da yerini olumsuzluklar almaktadır.

Hayatın yaşanılabilirliği yapay hale gelip, içi boş değersiz bir hüviyet pozisyonu şekline bürünmektedir.

Hani güzel bir söz vardır “nereden baktığın önemli” diye.

Çok manidar bir ifadedir.

Aslında bu ifadeyi hayatımızın her aşamasında anlamlı hale getirebilsek, hem işimiz kolaylaşır, sağlıklı değerleme yapabilir, sonunda da mutlu bir veriye ulaşmış oluruz.

Negatifliğin, ön yargının ve buna benzer olguların insan yaşamının hiçbir bölümünde kendisine fayda sağlamadığını, kendisinin sonrasında geriden gelen nesilleri de bu anafora soktuğu zihinlerden çıkarılmazsa hata önceden önlenmiş olur, çoğu kez içinden çıkılmaz sorunlar yumağı dönen durumlar da yaşanmamış olur.

Uzun gibi gözüken ama her yaşanmışlıkların ardından geriye dönüp bakıldığında hayat ne kadar kısa ve onlarca yıl önceki hadiselerin daha dün gibi değerlendirmeler yapıldığını bilmekteyi.

Hayatın aslında çok da uzun olmadığını sürekli müşade etmekteyiz.

İlişkilerin, çalışmaların tamamında güzel bakış açısı, olması gereken temkinlikte hareket edilmesi, hedeflenen başarıya ulaşlmasını sağlar.

Ektiğimizi biçtiğimiz hayat sahnesinde rolumüzü layıkıyla oynadığımızda geleceğe izler bırakmış oluruz.

Bu durum yüzlerce yıl sonrasında bile değerini bulur ve hedefine mutlak manada ulaşır.

Sevgiyle yoğrulmuş hamur misali insanın da özü sevgiyle yoğrulduğunda, hep deriz ya “tadından yenmez” diye, işte o hale gelmiş olur.

Niyet okuma hastalığından, güzelliklerle dolu bakış açısına pencere olması ümidiyle…

Kalın sağlıcakla…

ÖMER FARUK BAŞARAN – GÜNCEL ANALİZ BAŞYAZARI


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=1123

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Başyazar