Türkiye’den Bulgaristan’a doğal gaz satışı: Anlaşma yarın imzalanacak

Türkiye’den Bulgaristan’a doğal gaz satışı: Anlaşma yarın imzalanacak

Karadeniz’de bulunan son doğal gaz rezervinin ardından katıldığı televizyon programında açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Türkiye, Bulgaristan’a doğal gaz satacak. Anlaşma yarın imzalanacak” ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TVNET’te katıldığı canlı yayında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Bulgaristan’a doğal gaz satacağını ve Bulgar gaz ile BOTAŞ arasındaki sözleşmenin yarın imzalanacağını söyledi.

Dönmez, “BOTAŞ en son Umman’da bir görüşme yaptı. Büyük oranda da anlaştılar. Kısa süre içinde bir LNG anlaşması yapacak.” ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Pandemi sonrası enerjiye ciddi talep artışı oldu. Rusya-Ukrayna savaşı ve karşılıklı ambargolar ile kriz yönetilemez hale geldi.

“HEM MİLLETİMİZ HEM DEVLETİMİZ KAZANACAK”
Enerjide geldiğimiz seviye sevindirici ve iftihar edici. Karadeniz gazını biz sisteme verdiğimizde hem milletimiz hem de devletimiz kazanacak. Çıkartacağımız gaz evlerin ihtiyacını ve son keşif ile daha fazlasını karşılayacak. Avantajları vatandaşımız lehine kullanacağız.

Savaş bitmeden radikal bir fiyat düşüşü beklemek doğru değil. Enerji krizinin aşılmasında da üzerimize düşeni yapmaya hazırız.


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=2508

Genel