Türkiye’de bir ilk: Aile Mahkemesi’nden sendikacılara ‘iş yerine yaklaşmama’ cezası!

Türkiye’de bir ilk: Aile Mahkemesi’nden sendikacılara ‘iş yerine yaklaşmama’ cezası!

Elvan Gıda isimli iş yerinde örgütlenmeye çalışan Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası yöneticilerine, iş verenin şikayeti üzerine, Bakırköy 2. Aile Mahkemesi tarafından 15 gün süreyle, iş yerine yaklaşmama tedbir kararı verildi. Hukukçular, sendika ile işveren arasında çıkan bir uyuşmazlığa ilişkin aile mahkemesinin karar verme yetkisi olmadığının altını çizerek, alınan kararın bir hukuk skandalı olduğunu vurguladı. Sendika ise alınan bu karara itiraz etti, hem de kararı veren hakim hakkında dava açtı.

Sendikacı konuştu

İş yerine yaklaşmama cezası verilenlerden birisi olan Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Örgütlenme Uzmanı olan Ercan Doğru yaşadıklarını T24‘e anlattı. Aile mahkemesinin aldığı bu kararla sendikaların önündeki örgütlenme engellerine bir yenisini daha eklediğini belirten Ercan Doğru şunları söyledi: ‘’Elvan Gıda isimli iş yerinde 3.5 ay önce sendikal çalışmalar yapmaya başladık.

’3 bin işçi çalışıyor”

Bu Elvan Gıda’nın Eskişehir’de bir, Sakarya’da bir İstanbul Küçükçekmece ve Yenibosna’da iki fabrikası var. Toplam 3 bin işçi çalışıyor. Biz bu iş yerinde işçilerin Anayasal hakkı olan örgütlenme hakkını engelleyen bir iş veren ile karşılaştık. Aynı bütün iş yerlerinde örgütlenmeye başladık. Geçtiğimiz Mart aylarının sonlarında, İstanbul Küçükçekmece’deki fabrikada ben megafonla konuşurken, orada bir takım itişme kakışma yaşandı. Bize saldırdılar. O sırada tanımadığımız bir vatandaş bize çok ağır küfürler etmeye başladı. Bizi bir 10-15 metre dışarıya attılar.


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=3732

Genel