TİGAD Başkanı Okan Geçgel: Dijital mecralar kadınların değerini yozlaştırıyor

TİGAD Başkanı Okan Geçgel: Dijital mecralar kadınların değerini yozlaştırıyor

İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel, “Dijital mecralar kadınların değerinin yozlaştırıldığı ortamlara dönüştü.” dedi.

TİGAD Başkanı Okan Geçgel, Kadınlar Günü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı. 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasının kararlaştırıldığını anımsatan Geçgel, kadınların, toplumların temelini oluşturduğunu vurguladı.
Geçgel, Türk kadınının fedakarlıklarına da işaret ederek, “Yaşamın her alanına özveri ile katkı sunan kadınlarımızın hak ettikleri değeri hiçbir zaman unutmamalıyız. Sevginin ve hoşgörünün simgesi olan kadınlarımız, eğitimden sanata, siyasetten spora kadar her alanda başarılara imza atıyor. Ama onların annelik gibi manevi bir rolü de var. Bu sebeple dünyadaki her şeyde kadından izler vardır.” ifadelerini kullandı.

“Kadınların değerini düşüren dijital yozlaşmanın önüne geçmeliyiz”
Dijital mecraların, kadınların değerinin yozlaştırıldığı ortamlara dönüştüğüne dikkat çeken Geçgel, şunları vurguladı: “Dijital medya mecraları, kadınlarımızın hak ettikleri değeri, topluma katkılarını ve fedakarlıklarını mümkün olduğunca ele almaya çalışıyor. Özellikle kadına şiddet konusunda internet gazetecilerinin ciddi bir farkındalığı var. Ancak kadınlar için toplumda oluşan bu farkındalığa zarar verecek dijital yozlaşma da var. Kadınların başarılarını gölgeleyen ve onların değerini düşüren bu dijital yozlaşmanın önüne geçmek zorundayız. Kadınların, hayatın bütün alanlarına etkin katılımı desteklemek zorundayız. Bu konuda dijital medya mecralarına sorumluluk düşmektedir.”
Geçgel, TİGAD olarak dijital mecralarda kadın özelinde ortaya çıkan dijital yozlaşmanın önüne geçmek ve dijital medyada kadınlara gerekli değerin verilmesini sağlamak üzere çeşitli çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak, “Hayatımızı özel kılan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=353

,
Genel, Teknoloji