TCG Anadolu Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi! Akdeniz’e ne zaman inecek?

TCG Anadolu Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi! Akdeniz’e ne zaman inecek?

Türkiye’de bulunan tersaneler uzun süredir sivil alanda dünya standartlarında üretim yapabiliyor. Askeri alanda bu kaliteyi yakalaması, hatta öncül ülkeler arasına girmesi şüphesiz ki 90’lı yıllarda fikri temelleri atılan ve 2004 itibariyle de somuta dökülmeye başlanan MİLGEM projesiyle birlikte oldu. Son olarak TCG Anadolu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

TCG Anadolu Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi! Ne zaman göreve başlayacak?

Yapımına ilk olarak 2014 yılında başlanan TCG Anadolu’nun (L-400) inşası Sedef Tersanesi tarafından tamamlandı ve geçtiğimiz yıl suya indirildi. Ardından elektronik sistemlerin montaj ve entegrasyon çalışmalarına başlandı. Son kontrolleri ve teslim öncesi denetimleri tamamlandı.

Bugün de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. TCG Anadolu envantere giriş tarihi ise kabul testlerinin ardından önümüzdeki günlerde olacak. Kabaca bir tahminle mart sonu veya nisan ayında ilk görevine çıkabileceğini söyleyebiliriz. Fakat bu gemi hakkında birçok yanılgı mevcut. Zira her ne kadar çok yönlü ve elverişli olsa da aslında bir uçak gemisi değil.


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=3081

Genel