Svante Paabo, babasından 40 yıl sonra Nobel Tıp Ödülü’nü kazandı

Svante Paabo, babasından 40 yıl sonra Nobel Tıp Ödülü’nü kazandı

Ödülün Paabo’ya “Nesli tükenen Homininlerin genomları ve insan evrimi” ile ilgili keşifleri nedeniyle verildiği belirtildi.

Paabo’nun babası Sune Bergstrom, aynı ödülü tam 40 yıl önce, 1982 yılında “Prostoglandinler ve ilişkili biyolojik olarak aktif maddeleri keşiflerinden dolayı” kazanmıştı.

İsveç’in Karolinska Enstitüsü tarafından verilen ve 10 milyon İsveç kronu değerinde olan ödül, bilim dünyasının en prestijlisi kabul ediliyor.

Paabo’nun en önemli başarısı bütün bir Neandertal genomunu sıralamayı başararak nesli tükenmiş insanlar ile modern insanlar arasındaki bağı bulmak olmuştu.

Babasından 40 yıl sonra Nobel Tıp Ödülü’nü kazanan Paabo, Neandertal DNA’sı ve dünyanın farklı yerlerinden insanların DNA’sını kıyasladığında Avrupa ve Asya’dan gelen insanların DNA’larıyla çok daha fazla benzerlik gördü.

Bu bulgu bize Homo Sapien’lerin 70 bin yıl önce Afrika’dan göç ettikten sonra Neandertaller ile seks yapıp çocuk sahibi olduğunu gösteriyor.

BBC’nin aktardığına göre bulgular bugün hala DNA’mızın yüzde 1 ile 4’ünün Neandertallerden geldiğine de işaret ediyor.

Paabo ayrıca Sibirya’da bulunan 40 bin yıllık bir parmak parçasından Denisovans isimli yeni bir insan türü keşfetmişti.

Nobel Komitesi tarafından hazırlanan tanıtım metninde, “2010’da çığır açan bir makale yayımlayan Paabo, başarılamaz sanılanı başardı ve taslak Neandertal nükleer genom sıralaması sundu” denildi.

Metinde, “Paabo’nun bulguları evrim tarihimizi anlamamızda çok önemli bir rol oynadı ve bu alandaki diğer araştırmaları ‘galvaniz’ etti” ifadelerine yer verildi.

Nobel Tıp Ödülü Komitesi Başkanı Thomas Perlmann, “Paabo, bu ödülü kazanmaktan çok mutlu” dedi.

Farklı dallarda Nobel Ödülleri’nin kazananları, bu hafta açıklanmaya devam edecek.


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=1842

Genel