Selahattin Demirtaş: Hayallerimizi, dar çıkar hesaplarına kurban edecek değiliz; esas olan yoldaşlıktır

Selahattin Demirtaş: Hayallerimizi, dar çıkar hesaplarına kurban edecek değiliz; esas olan yoldaşlıktır

Edirne F Tipi Cezaevi’nde 6 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kaleme aldığı yazıda, “TİP ve diğer sosyalist güçler hem bizim ittifakımız hem dostlarımız hem de yoldaşlarımızdır. Hiçbirini kendimizin dışında, karşıtımız olarak görmeyiz, göremeyiz. Mücadele ortaklığını şimdi de gelecekte de sürdüreceğiz. Hayallerimizi, dar çıkar hesaplarına kurban edecek değiliz. Esas olan yoldaşlıktır” görüşünü dile getirdi.

Demirtaş, Diken’e yazdı. Yazısında “Yıllardır Kürtlere yaşatılmayan hiçbir acı, baskı, zulüm kalmadı” ifadelerine yer veren Demirtaş, şunları kaleme aldı:

“Bizse direndik. Canımızla, ruhumuzla, dişimizle, tırnağımızla; genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle direndik. Burada mağdur edebiyatı pazarlayacak değilim, çünkü tek bir an bile of çekmedik, ah demedik. Mağdur gibi değil, mağrur olarak durduk.

Bedel ödedik ama bize bunları yapanlara bedel de ödettik. Bizi siyaseten tasfiye etmeyi hedefleyenleri, tasfiye edilme aşamasına getirdik.

‘Aşkım’ dediği İstanbul dahil, tüm önemli koltukları altından çektik. Şimdi tek bir koltuğu kaldı, onun da altından çekmemize az kaldı.

“Yeni bir yaşam hayali, elimizden alınmak istendi”
HDP’ye yönelen orantısız saldırıların amacı, işte bu umudu kırmak, dağıtmaktı. Çok kültürlü, çoğulcu, demokratik bir toplumu tabandan inşa etme çabalarımız baltalanmaya çalışıldı. Emekten, kadından, doğadan yana yeni bir yaşam hayali, elimizden alınmak istendi.

Şimdi gelinen aşamada bunu tam olarak başaramadıklarını görüyor, öfkeleniyor ve panikliyorlar. Erdoğan rejiminin gerçek kabusu budur. Yani bizim hayallerimiz, Erdoğan için kabustur.

Evet, ben doğal olarak Yeşil Sol Parti’yi destekliyorum ve onun için çalışacağım. Ancak TİP ve diğer sosyalist güçler hem bizim ittifakımız hem dostlarımız hem de yoldaşlarımızdır. Hiçbirini kendimizin dışında, karşıtımız olarak görmeyiz, göremeyiz. Mücadele ortaklığını şimdi de gelecekte de sürdüreceğiz. Hayallerimizi, dar çıkar hesaplarına kurban edecek değiliz. Esas olan yoldaşlıktır.”


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=3450

Genel