Ne yapmalı? Nasıl davranmalı?

Ne yapmalı? Nasıl davranmalı?

Kendini ispat etmiş, alanında zirvelerde yer alan şirketler, yapılar, kuruluşlar, ülke yönetimleri bulundukları pozisyonu mutlaka muhafaza etmeli. Bundan dolayı da kendi dinamiklerinin ötesinde çalışma ağlarıyla işinin en iyilerinden olmalı ve olmak zorunda da.

Bunun aksi bir durumda şu unutulmamalı ki ve dünya tarihinin en acımasız ve tahammülsüz döneminde olunduğunun farkında da olunmazsa eğer tepe – taklak çakılmak çok kısa sürer ve bir o kadar da kolay olur.

Yapıları, şirketleri, kurumları, ülkeleri zirvelere taşımak, en büyükler sınıfına sokmak çok ama çok zor bir husus ancak bundan daha zor olanı da zirvede kalabilmektir.

Özellikle günümüz dev yapılarında, marka kuruluşlarda, aile şirketlerinde yaptığımız araştırma, analiz ve değerlendirmelerde en büyük ihtiyacın ve sıkıntının geriden gelen nesillerin bu bilinç, mücadele, bilgi ve kapasitede çok fazla olmaması.

Büyük yapıları kuran, bugünlere getiren eski jenerasyon ile bugünün veliahtları arasında büyük uçurum var.

Yeni nesil ile ilgili şunu da mutlaka söylemek gerekir; dezavantajları çok fazla yani yeni jenerasyona çok daha fazla iş düşüyor.

Dünün kurucuları, öncülerinin dönemlerindeki imkanlar, şartlar, olanaklar belli bir trendi yakaladıktan sonra daha kolaycıl olmaktaydı. Bugün bunun tam aksine tüm şartlar ve unsurlar daha zorlu, zemin ise çok kaygan.

Ne yapmalı? Nasıl davranmalı? derseniz durumu şöyle özetleyebiliriz;

Dünün öncülerinden çok istifade etmeli, onlardan daha fazla eğitimli olup, daha azimli, mücadeleci ve kararlı olunmalı, çok iyi ekip ve kadrolar oluşturulmalı, disiplinli çalışma ağları oluşturulmalı.

Küçük hesaplar yapmadan, işin ehli ekipler oluşturduktan sonra ileri safhalara ulaşılabilir.

Bu temel olgular oluştuktan ve kemikleştikten sonra uluslararası arenada da, hem kendi yapıları hem de ülke adına pastadan büyük paylar alınabilir.

Zerre denecek vakti boşa harcamadan, dünü – bugüne entegre ederek, geçmişteki başarıları fazlasıyla geleceğe, yarının öncülerine kurumsal bir yapı şeklinde sunabilir, büyük sarsıntılarda bile yoluna emin adımlarla ilerlenmiş olunur.

Büyük başarılar büyük düşünmekle, profesyonel ekiplerle, sabır, azim, mücadele ve kararlılıkla gerçekleşir.

ÖMER FARUK BAŞARAN – GÜNCEL ANALİZ BAŞYAZARI


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=1285

, , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Başyazar