Madde madde EYT düzenlemesinin detayları

Madde madde EYT düzenlemesinin detayları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beştepe’de EYT ile ilgili yaptığı açıklamaların ardından detaylar belli oldu. 5 maddede açıklanan düzenlemenin şartlarında, 1999 öncesi şartları sağlayanların emekli olacağı ve tartışmalara neden olan yaş sınırının olmayacağı belirtildi. EYT düzenlemesinde yaklaşık 2 milyon 250 bin kişi emekli olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca insanın beklediği EYT’ye ilişkin yaptığı açıklamaların ardından düzenlemenin detayları belli oldu. Yaklaşık 2 milyon 250 bin kişinin emekli olacağı EYT’de yaş sınırının olmayacağı belirtildi.

Kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl hizmet şartı ve 5000 prim gün sayısının tamamlanması da koşullar arasında yer alıyor.

İşte emeklilikte yaşa takılanlar için yapılacak EYT düzenlemesinde 5 madde:

  • 8 Eylül 1999 öncesi şartları sağlayanlar emekli olacak
  • EYT yaş sınırı yok
  • 2 milyon 250 bin kişi emekli olacak
  • SSK, BAĞ-KUR, emekli sandığı ayrımı olmayacak
  • Emekli olup çalışanlar için prim teşviki verilecek

ERDOĞAN’DAN EYT TWEETİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan EYT açıklamasının ardından sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Erdoğan, “Yaş şartı aranmadan yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımızın daha emekli olma hakkına kavuşmasını sağlayan emeklilikte yaşı bekleyenlerle ilgili düzenleme ülkemize, milletimize, hak sahiplerine ve ailelerine hayırlı olsun.” dedi.


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=2449

Genel