Krugman’dan faiz tahmini: FED gaza basacak

Krugman’dan faiz tahmini: FED gaza basacak

Nobel ödüllü ABD’li ekonomist Paul Krugman, artan enflasyonun FED’i faiz oranlarını yükseltmeye devam etmeye zorlayacağını, ancak ABD’de bir resesyon ihtimalinin çok düşük olduğunu söyledi. Krugman, ABD hükümetinin “borç sınırı krizini” çözemediği takdirde ülkenin resesyona gidebileceğini belirtti. FED’in şu ana kadar yaptığı faiz artırımlarının ekonomiyi yavaşlatmadığını söyleyen ekonomist, enflasyon tehdidinin henüz azalmaması nedeniyle faizin daha fazla artırımını desteklediğini bildirdi.

SELMAN CÖMERT

Macmillan Learning’in ev sahipliğinde düzenlenen bir oturumda katılımcıların sorularını cevaplayan Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, “FED’in faiz artırımları, insanların sandığı gibi ekonomiyi yavaşlatmıyor” dedi.

Yüksek enflasyonun üstesinden gelebilmek için FED’in faizleri daha fazla artırması gerekeceğini belirten Krugman, faiz oranlarının tahmin edilenden daha uzun süre yüksek tutulabileceğini söyledi.

Geçen yaz yüzde 9,1’e kadar yükselen enflasyonu kontrol altına tutabilmek için FED, faizleri neredeyse sıfırdan yüzde 4,5’e yükseltmişti. Faiz oranının daha da artırılması, harcama yerine tasarrufu teşvik ederek ve borçlanmayı daha maliyetli hale getirerek fiyat artışlarını frenleyebilir. Ancak faiz artırımı, talebi engelleyerek ekonomik gerilemeye yol açabilir.

“FAİZ ARTIRIMI DURURSA, ENFLASYON BASKISI ARTAR”
Krugman, enflasyon tehdidinin henüz azalmaması nedeniyle faizin daha fazla artırımını desteklediğini söyledi. “Ekonominin yavaşladığına dair pek bir işaret yok” diyen Krugman, ABD’deki istihdam artışını ortaya koyan Ocak ayındaki rapordan önce farklı düşündüğünü belirtti.

Aynı zamanda Princeton profesörü ve New York Times’da köşe yazarlığı yapan Krugman, FED’in faiz artırımlarını durdurması durumunda yatırımcıların enflasyon baskılarını artıracak yatırım girişimlerinde bulunabileceği konusunda uyardı. Krugman, “(Faiz artırımları) şimdi dursaydı, piyasalar bunu temelde yatırım yapmak için bir işaret olarak algılarlardı” dedi ve “Muhtemelen buna henüz hazır değiliz” diye ekledi.


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=2931

Genel