Fransa’dan Türkiye ile kriz çıkaracak yeni 1915 kararı

Fransa’dan Türkiye ile kriz çıkaracak yeni 1915 kararı

‘Ermeni soykırımı’ iddialarına yönelik girişimleri nedeniyle Türkiye ile zaman zaman diplomatik gerginliklere imza atan Fransa 45 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan yıkıcı depremlere rağmen yeni bir adım attı. Fransız parlamentosu 1915-1918 yılları arasında Osmanlı topraklarında yaşayan Asuriler ve Keldanileri hedef aldığını belirttiği katliamların Fransa tarafından ‘soykırım’ olarak tanınması için yasal girişim başlattı.

Fransız parlamentosu 1915-1918 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu topraklarında yaşayan Asuriler ve Keldanileri hedef aldığını belirttiği katliamların Fransa tarafından ‘soykırım’ olarak tanınması için yasal girişim başlattı. Ancak Fransız hükümeti şimdilik girişimi desteklemiyor.

Girişim ilk olarak parlamentonun üst kanadı olan Senato’da gündeme geldi. Senato’da çoğunluğu oluşturan sağ eğilimli Cumhuriyetçiler (LR) partisine mensup 76 senatör tarafından sunulan ‘1915-1918 döneminde Asuri ve Keldanilere Yönelik Soykırımın Tanınması’ başlıklı karar tasarısı 8 Şubat’ta genel kurulda tartışıldı. DW Türkçe’den Kayhan Karaca’nın aktardığına göre Türkiye’deki yıkıcı deprem felaketine rağmen oturumun ertelenmesine gerek görülmedi. Tasarı oturum sonunda 2’ye karşı 300 oyla kabul edildi.


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=3054

Genel