Beykoz’da kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkım gerginliği: Polis havaya ateş açtı

Beykoz’da kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkım gerginliği: Polis havaya ateş açtı

Beykoz Tokatköy’deki kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkım ekipleri mahalleye geldi. Yıkıma karşı çıkan mahalleli ile yıkım ekipleri arasında gerginlik çıktı. Polis, olaya müdahale etmek için havaya ateş açtı.

Okmeydanı Fetihtepe’den sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Beykoz Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü Beykoz’un Tokatköy Mahallesi’nde de kentsel dönüşüm projesi için yıkım başladı. Sendikalar, hak örgütleri yıkıma tepki gösterirken CHP Milletvekili Mahmut Tanal, bakanlık ve belediye yetkililere çağrı yaparak “Mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen AKP’li Beykoz Belediyesi yıkıma geldi. Keyfilikten vazgeçin” dedi. Beykoz Belediyesi ise “hukuk dışı işlem yapılmadığını, söylemlerin halkı kışkırtmaya yönelik” olduğunu açıkladı.

Tokatköy Mahallesi 487 ada 3 parselde gerçekleştirmek istenen kentsel dönüşüm projesine imza atmayan 300’e yakın vatandaş zorla tahliyeye karşı nöbet eylemi başlatmış belediye yetkililerine “kentsel dönüşüme karşı değiliz, uzlaşalım” çağrısı yapmıştı.

Vatandaşların, tahliye işlemine karşı mahkemeye yaptıkları başvuruda yürütmeyi durdurma kararı da çıkmıştı. Yürütmeyi durdurma kararına rağmen dün sabah saatlerinde belediye yıkım için mahalleye geldi. Mahalleli yıkıma direnince gerginlik çıktı, bir vatandaş fenalaştı.


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=1552

Çevre ve Doğa