Araştırmacı Özgür Aktükün: Gençler, siyasetteki “dedelere” karşı!

Araştırmacı Özgür Aktükün: Gençler, siyasetteki “dedelere” karşı!

Sosyoloji Mezunları Derneği (SOMDER)’in Yöneylem bünyesinde, 18-35 yaş arası gençlerle yapılan araştırma sonuçlarını değerlendiren SOMDER Başkanı Özgür Aktükün, gençlerin siyasetin gençleşmesini istediğini, siyasi aktörlerin yaşlı ve uzun süreli görev yaptıklarını düşündüklerini aktararak “Gençler siyasette ‘dedelere’ karşılar” diye konuştu. 

Gençlerin siyasileri “dede” olarak nitelediğine dikkati çeken Aktükün “Gençler, siyasetçilere “bizim sorunumuzu bize anlatmayın çünkü biz zaten bizzat bunu yaşıyoruz” diyerek sorunlarını anlatıyor” dedi.

“Farklı Toplumsal Kesimlerden Gençlerin Aktif Vatandaşlık Algıları Ve Politikaya Katılım Mekanizmalarına Bakışı” araştırmasını, genç seçmenlere ilişkin son bulguları, araştırmacı Özgür Aktükün, T24 ekranlarında Candan Yıldız’a yorumladı.

Gençlerin, mevcut siyasetin kutuplaştırıcı dilini eleştirdiğini söyleyen Özgür Aktükün, “Bunu benimsemiyorlar. Çünkü sosyal alanlarda ilişkilenirken insanlarla kim oldukları, siyasi görüşlerinden ilişkilenmedikleri için bunun o alana zarar verme potansiyali olduğunu düşündükleri için daha uzak bir mesafede duruyorlar. Bu noktada siyasetle çok ilgililer, ama mevcut siyasetin yapılma biçimleri ve formatlarıyla ilgili ciddi eleştirileri var” diye konuştu. 


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=2077

Siyaset