Akıllı telefonlara zam yolda: En az yüzde 20

Akıllı telefonlara zam yolda: En az yüzde 20

Ticaret Bakanlığı’nın 2 gün sonra yürürlüğe girecek İthalatta Gözetim Uygulanmasına göre 201 dolarlık bir telefon, fiyatı 350 dolar gibi vergilendirilecek. Mutfak aletleri, akıllı telefonlar ve süpürge gibi ürünlerin fiyatı en az yüzde 20 artacak.

Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan ve 2020 yılından bu yana yürürlükte olan İthalatta Gözetim Uygulanmasında, akıllı telefonlar, mutfak robotları ve süpürge gibi ürünler için yeni bir düzenleme yapıldı.

Geçen ay Resmi Gazete’de yayımlanan İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile akıllı telefonlarda adet başına birim gümrük kıymeti, 200 dolardan 350 dolara yükseltildi. Tebliğ 28 Mart’ta uygulanmaya başlayacak.

ZAMLAR YOLDA

Yeni uygulamaya göre artık birim fiyatı 350 doların altında kalan ürünlerin ithalatı için İthalat Genel Müdürlüğü’nden özel gözetim belgesi alınması gerekecek. İthalatta gözetim uygulaması, ithalattan kaynaklanacak vergi kayıplarının önlenmesi amacıyla yürürlüğe girmişti. Uygulama ile yerli üreticinin korunmasının amaçlandığı iddia ediliyor.


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=3254

Genel