AK Parti hangi ismi aday yaparsa Tuzla Belediye Başkanlığını kazanır?

AK Parti hangi ismi aday yaparsa Tuzla Belediye Başkanlığını kazanır?

İstanbul İstanbul İstanbul…

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her gün en büyük ve birinci gündemi İstanbul.

Kriz yönetiminde AK Parti’nin önemli isimlerinden biri olan, eski İçişleri Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Vekili Efkan Ala bu seçimde baş aktörlerden biri olacak.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul çalışmasının başına Efkan Ala’yı getirdi.

Türk siyasi tarihinde bugüne kadar görülmemiş yoğunlukta sürekli anketler yaptırılıyor, toplantılar gerçekleşiyor ve tüm stratejiler masaya yatırılıyor.

AK Parti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmak isterken elinde bulunan ama kaybetme riski olan ateşten gömlek İlçelerin üzerinde çok durmuyor. Bu ilçelerde görev yapan mevcut Belediye Başkanlarının hepsi tekrar aday yapılacak gibi görünüyor. (Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa, Beyoğlu, Çatalca, Çekmeköy, Eyüpsultan, Beykoz, Sancaktepe, Silivri, Şile, Tuzla, Üsküdar)

Bunlardan sadece Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner yaşından dolayı aday yapılmayabilir. Diğer 11 İlçe Belediye Başkanları kesin tekrar aday yapılacak.

Özellikle tekrarlanan 23 Haziran 2019 İstanbul seçim sonuçlarına bakarsanız ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.

Bu sonuçları ve bu tarihten sonraki anketlerden elde edilen sonuçları AK Parti’nin ciddiye almayıp, yanlış stratejiyle, yukarıda riskli diye belirttiğim ilçelerin mevcut Belediye Başkanlarının hepsini tekrar aday yaparak, seçim günü de seçmenin şiddetli tepkisine maruz kalıp bu İlçelerin tümünü kaybedeceğini göreceğiz.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’u kazanmaya kilitlenmişken ve büyük ihtimalle de yanlış stratejiyle kazanamayacakken, AK Parti’nin kaybetme riskinin büyük olduğu 12 İlçe belediye başkanını da değiştirmeyerek büyük bir stratejik hata da ilçelerde yapacak ve onları da kaybedecek.

Aslında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kimseye diyet borcu yok ama mevcut Belediye Başkanlarını aday yapmazsam İstanbul’u kazanmam zora girer düşüncesiyle hareket ediyor gibi. Bu düşüncenin aksine hareket eder ve halk nezdinde kimler daha çok seviliyorsa interaktif anket çalışmasıyla hızlıca tespit edip onları aday yaparsa daha doğru yapmış olur.

İstanbul ile ilgili çok yazı kaleme alacağım.

Gelelim kaybetme riskinin en yüksek olduğu İlçelerden Tuzla’ya.

AK Parti’de, Tuzla’yı şu konjonktür’de tekrar kazanacak tek isim eski Milletvekili, Murat Demir gibi gözüküyor.

Murat Demir, AK Parti tabanından, mahalle yönetimlerinden gelen ve Milletvekilliği de yapan, spor, siyaset, STK’lar ve iş dünyasının en büyük isimlerinden biri.

Adalet ve Kalkınma Partisi, Murat Demir ismini Tuzla Belediye Başkan adayı yaptığında, çok büyük risk altında olan Tuzla’yı tekrar kazanmanın ötesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanığı oylarına da önemli oranda katkı sunacağı gözlemlenmekte.

Tuzla ile ilgili bundan sonra çok fazla analizlerimiz ve yazılarımız olacak.

Kalın sağlıcakla…

SELÇUK YAVUZ


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=3880

Genel