0’Dan Gelen Yutan Elemanlar!

0’Dan Gelen Yutan Elemanlar!

İlkokulda matematikle ilgili bize ilk öğretilen şeylerden biri, 0’ın yutan bir eleman olduğudur. Bir sayı – ne kadar büyük olursa olsun – 0’la çarpıldığında sonuç 0’dır! 0, yutan elemandır! 

Şimdi bu ilkokul matematik bilgisiyle biraz siyasete açılalım ve 0’dan gelip ülkemizi 0 noktasına doğru hızla götüren yutan elemanları inceleyelim! 

Türk siyasi tarihinde kamuoyu algısının değişmez ve onulmaz açmazlarından biri 0’dan gelen siyasetçilere verilen sınırsız kredi, varlıklı insanlara duyulan antipati ve ayrımcılıktır.  

Ve fakat şöyle siyasi tarihimiz incelendiğinde, 0’dan gelen ve/veya geldiğini iddia eden siyasetçilerin çoğu, kamuoyundan aldıkları bu sınırsız krediyle halka çektirmedikleri dert kalmamıştır. 0’dan geldikleri hayat yolculuğunda tüm eksikliklerinin, komplekslerinin ve yokluklarının acısını aldıkları yetkiler üzerinden halka zulmederek çıkarmışlardır. 

Ve seçmenimiz yıllardır maalesef bu oyuna sık sık düşerek, mağdur edebiyatı yaratan ve 0’dan gelen bu yutan elemanlara çoğu kez kucak açmış ve kendi Frankenstein’larını yaratmıştır. İşin kötüsü, bu 0’dan gelme edebiyatının işe yararlığı tüm siyasetçiler üzerinde bir baskı unsuru aracına gelerek yöneticileri riyakar olmaya zorlamıştır. 

Popülizm yapmak yerine, halk olarak iğneyi biraz kendimize batırmanın vaktinin geldiğini ve artık bu köhne bakış açısından kurtulmamız gerektiğinin tecrübelerimizle sabit olduğunu düşünüyorum.  

0’dan gelen yutan elemanlardansa, paraya ve güce ihtiyaç duymayan tok insanlara daha çok şans verilmeli ve yaşam tarzları ya da geçmişleri üzerinden hiçbir siyasiye ya da yöneticiye ön yargı beslenmemeli diye düşünüyorum. 

SELÇUK YAVUZ – GÜNCEL ANALİZ


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=529

Genel