Ufuk ve İcraat Adamı Başkan Selahattin Gürkan

Ufuk ve İcraat Adamı Başkan Selahattin Gürkan

“Expo Malatya 2028″e Hazırlık Etkinlikleri dahilinde Malatya ilimizde Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın misafiri oldum. Anadolu’nun güzide illerinden olan Malatya bölgesindeki illerden biraz farklı görünüyor. İş dünyasına, gıda sektörüne, tekstile, sanayiye, kentsel dönüşüme ve tarıma verdiği önemin meyvelerini almışlar. Kentsel dönüşümün de abartılmadan güzel bir şekilde uygulandığı güzel şehirlerden birisini daha görmüş oldum.


Malatya’nın bölgesel avantajlarının yanında Malatya ve Malatyalının gayretleri elbette kıymetli. Fakat en önemli katkı sağlayanların başında Başkan Selahattin Gürkan geliyor. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın meziyetlerine şahit olunca Malatya’ya olan ilgim ve alakam kavileşti. Eğitimcilik altyapısına sahip olmasından ziyade yönetim ve icraattaki tecrübelerini görmemek ona karşı haksızlık olur. Bölgenin kalkınması ve işsizlikle savaş hususunda kayda değer başarılarının yanında Malatya’yı “Expo 2028” gibi dünya şehirlerinin şampiyonlar ligi diyebileceğimiz bir kategoriye dahil etti.

Şüphesiz bu bir ufuk işiydi ve bunu da ancak ufku yükseklerde olanlar başarabilirdi. Dünya klasiklerinin genel konu aralığının insan olduğunu düşündüğümüzde Başkan Selahattin Gürkan’ın insana değer vererek onu yükseltebileceği düşüncesine ulaştığını anlayabiliyoruz. Dünyanın her döneminde insanlar fakirlik veya kendi iç çekişmeleriyle oyalanmışlar ve muasır medeniyetler seviyesine entegre olmakta geç kalmışlar. Hayvan Çiftliği romanında olduğu gibi yaşadığı yeri kurtarmışlar fakat içinde yaşarken bazı duyguları kaybetmişlerdi. Tam da bu noktada Başkan Selahattin Gürkan’ın icraatlarını bilinçli ve planlı yaptığını, yapılacak işin eksilerini ve artılarını iyi düşündüğünü söyleyebilirim. Malatya’ya ve Türkiye siyasetine bu bağlamda çok şey katacağını düşünüyorum. Hatta Türkiye’nin geleceğinde daha yetkili yerlerde Başkan Selahattin Gürkan’ı görmeyi ümit ediyorum.


Başkan Selahattin Gürkan’da çok okumuşluğun da getirdiği bir bilgelik olduğunu düşünüyor ve yerel düşüncelerden münezzeh olarak dünya ufkunu da yakaladığını düşünüyorum. Eğer yerellikten kurtulmak, yani uluslararası arenaya açılmak istiyorsak bilgi birikimin kıymetini kabul etmeliyiz. Bu bilgi birikimini şehrinin hayat standardını yükseltmeye harcayan bir başkan olan Selahattin Gürkan uluslararası kaynaklardan kendi şehri Malatya’ya kaynak buluyor ve Malatya’nın geleceği için yatırım yapıyor. Bunun yanı sıra bakanlık desteklerini de Malatya Büyükşehir Belediyesi bu süreçte maksimum seviyede kullanmış. Direk Başkan Selahattin Gürkan’ın talimatıyla Malatyalıdan alınanı yine Malatyalıya geri kazandırmak amaçla belediye bütçesinin %70’ini tekrar Malatya için yatırıma harcaması Başkan Selahattin Gürkan’ın ayrı bir civanmertliğini gösteriyor.


Merkezi lokasyonları yatay mimari ile modernize etmenin yanında kırsal bölgelere de yatırımlar yapan Başkan Selahattin Gürkan, kuş sesinden, suyun şırıltısından, toprağın neşesinden, yağmurun kokusundan mahrum kalmamak için doğaya da yatırımlar yaptığını görme fırsatım oldu. Başkan Selahattin Gürkan’ın hizmetleri halk tarafından görülüyor, aynı zamanda devletin en üst yetkilileri tarafından da görülüyor ve biliniyor. Sözün kısası Başkan Selahattin Gürkan gibi icraatlarıyla kendisini, yöneticiliğini, başkanlığını ve liderliğini ispatlamış, halkına değerler üstü bir değer vermiş ve vatanını kalkındırmayı kendisine düstur etmiş bir başkanın konuğu olmaktan büyük onur duydum.


Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı ilerleyen yıllarda Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak görmenin hem Malatya iline hem de Türkiye’ye çok büyük bir kazanım sağlayacağı hususunda inancım tamdır.

Selçuk Yavuz – NAME HABER/GÜNCEL ANALİZ Genel Yayın Yönetmeni


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=2230

Genel, Gündem