Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu Türkiye’nin yeni KKTC Büyükelçiliğine atadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu Türkiye’nin yeni KKTC Büyükelçiliğine atadı

Türkiye’nin yeni KKTC Büyükelçiliğine eski Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun atandığı bildirildi.

Aynı zamanda eski bakanlardan Cumhuriyetçi Güven Partisi’nin kurucularından Turhan Feyzioğlu’nun torunu olan, daha önceden hiç diplomasi tecrübesi bulunmayan Metin Feyzioğlu, Lefkoşa’ya büyükelçi olarak görev yapacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun çarşamba gece saatlerinde yeni görev yerlerini tebligatta bulunmak için büyükelçilere telefon açtığı belirtilmişti.

Metin Feyzioğlu kimdir?

1969 yılında İstanbul’da doğan Metin Feyzioğlu, 1990 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2005 yılında profesör olan Feyzioğlu, Türkiye Barolar Birliği 26 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleşen 32. Olağan Genel Kurulu’nda 447 delegenin 209’unun oyunu alarak Türkiye Barolar Birliği’nin sekizinci başkanı olarak seçildi.

Metin Feyzioğlu, 5 Aralık 2021’de düzenlenen TBB 36. Olağan Genel Kurulu’nda başkanlık yarışını Erinç Sağkan’a kaybetmişti.

Metin Feyzioğlu, hukuk kariyeri boyunca birçok tartışmalı konu ile de gündeme gelmişti.

Metin Feyzioğlu, Münevver Karabulut cinayetinin faili Cem Garipoğlu’nun babası Nida Garipoğlu’nun avukatlığını yaptı.

Metin Feyzioğlu, Danıştay’ın 146. Yıldönümü törenleri sırasında yaptığı konuşmanın uzaması ve içeriğine gerekçesiyle dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Edepsizlik yapıyorsun’ diye tepki gösterdiği bir isim olmuştu. Ancak 15 Temmuz Darbe girişimi sonrası yaptığı bir açıklamada Metin Feyzioğlu AK Parti iktidarıyla ilişkilerinin düzeldiği mesajını vererek ” Sayın Cumhurbaşkanıyla görüştüm. Görüşüyoruz da. O olaydan sonra Türkiye bir darbe yaşadı. Bu konuda bana birkaç kere takıldı. Ben devletimle kavga etmem.” demişti.

Metin Feyzioğlu “Çoklu baro” tartışmalarının yaşandığı süreçte, iktidarın baroların bölünmesini savunarak bazı baro başkanlarıyla karşı karşıya gelmişti. Feyzioğlu düzenlemenin “eşit temsil” getirdiğini savunmuştu.


Haberi Paylaş: https://guncelanaliz.com/?p=1867

Genel